بیمارستان نگاه و فن آوری نوین روز

نگاه و فن آوری نوین روز

   چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۷

 چشم عضوی کوچک است که دنیائی بزرگ از فرآیندهای دقیق،حساس و پیچیده آناتومیک و فیزیولوژیک را برای به دست آوردن بینائی شفاف و واضح را در خود جای داده است. از این رو برای رسیدن به تشخیص دقیق و انجام درمانهای مؤثر در بیماری های چشمی بهره گیری از دستگاه ها وتجهیزات پیشرفته امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

امروزه در مراکز پیشرفته جهان تجهیزات و لوازم بسیار پیشرفته به این منظور استفاده می شوند که بیمارستان نگاه نیز از این امر مستثنی نیست. علاوه بر عملهای جراحی چشمی که طی آنها از آخرین فن آوری مدرن روز استفاده می شود در موارد زیر نیز استفاده از تکنولوژی مدرن نقشی اساسی در رسیدن به تشخیص و نیز انجام فرآیندهای درمانی دارد.

تصویر برداری تشخیصی برای انجام توپوگرافی و به دست آوردن مختصات و نیز بررسی اعوجاج های قرنیه از دستگاه ORB Scan و سیستم ZyWave و نیز دستگاه های Galilei و توپولایزر Wavelight استفاده می شود.

از آنجا که تعیین ضخامت قرنیه به ویژه در جراحی های رفراکتیو از اهمیت خاصی برخوردار است درصورت نیاز این تست توسط دستگاه پاکیمتری به صورت جداگانه نیز انجام می پذیرد.

دستگاه اسپکولار میکروسکوپ بررسی تعداد، شکل و اندازه سلولهای اندوتلیوم قرنیه را برعهده دارد. این آزمایش برای اطمینان ازسلامت لایه اندوتلیوم قرنیه که نقشی اساس در حفظ ساختار این بخش از چشم را دارد صورت می گیرد. تعیین دقیق قدرت لنز داخل چشمی برای کارگذاری در چشم ضمن انجام عمل کاتاراکت از عوامل اساسی در انجام موفقیت آمیز عمل به شمار می رود.

این فر آیند درحال حاضر در بیمارستان نگاه با استفاده از دستگاه مدرن و نیرومند IOL Master 700 که آخرین و پیشرفته ترین مدل اینگونه دستگاه ها به شمار می رود و نیز دستگاه Lenstar انجام میگیرد. علاوه بر این در حالات دشوار برای اطمینان از نتایج بدست آمده دستگاه های تعیین قدرت لنز با استفاده از اولتراساوند ( A Scan ) نیز در دسترس می باشد. برای بررسی وضعیت شبکیه دستگاه های متعددی مورد استفاده قرار می گیرند از اکوگرافی ساده توسط دستگاه B Scan گرفته تا دستگاه های پیشرفته OCT و آنژیوگرافی با فلورسئین یا ICG. در شرایط خاص و برای بررسی های اناتومیک و دقیقتر چشم به ویژه تومورهای چشمی تصویر برداری با دستگاه UBM انجام می شود.

دو دستگاه پریمتری هامفری به صورت همزمان برای تصویر برداری از میدان بینائی در خدمت مراجعه کنندگان قرار دارند و دستگاه GDX نیز به چشم پزشکان عزیز برای تشخیص اسیبهای احتمالی ناشی از بیماری گلوکوم کمک می کند. لیزرهای درمانی در بیمارستان نگاه مجموعه کاملی از لیزرهای درمانی برای مقابله با برخی از عوارض چشمی به ویژه درناحیه شبکیه مورد استفاده قرار می گیرند. این لیزرها عبارتند از :

 لیزر YAG : برای کپسولوتومی خلفی و نیز ایریدوتومی

لیزر آرگون سبز، کریپتون قرمز و دایود برای درمان بیماری های عروقی شبکیه و رتینو پاتی ها.

دو دستگاه از اینگونه لیزرها درحال حاضر به طور همزمان در خدمت چشم پزشکان گرامی قرار دارند.

لیزر PDT: بیمارستان نگاه یکی از معدود مراکزی است که این نوع لیزر را درکنارکارشناسان با تجربه برای درمان بیماری های خاص شبکیه در اختیار چشم پزشکان قرار داده است. الکتروفیزیولوژی چشم از واحد الکتروفیزیولوژی بیمارستان چشم پزشکی نگاه میتوان به عنوان یکی از جامعترین و مجهزترین مراکز در نوع خود نام برد. در این واحد آزمایشات الکتروفیزیولوژیک چشمی توسط کارشناسان کارآزموده و با تجربه در بهترین کیفیت انجام شده و سپس توسط متخصصان تفسیر می گردد. این آزمایشها عبارتند از: VEP – ERG – Pattern ERG - EOG


  فایل ضمیمه

٢٣٥٥٥

رویدادهای آتی