مراقبت های پس از عمل گلوکوم   

   پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۷

                                           مراقبت های پس از عمل گلوکوم             

 

مطالبی که پیش رو دارید با هدف آشنایی بیشتر شما با مراقبت های پس از عمل جراحی گلوکوم (آب سیاه) تهیه شده است.

ذکر این نکته ضروری است که عمل جراحی آب سیاه (گلوکوم) با سایر اعمال جراحی چشم متفاوت است و ازاین رو دستورات پس از عمل نیز ممکن است تا حدودی با دستورات پس از عمل سایر جراحی های چشم

متفاوت باشد.

مراجعات پس از عمل

همواره نخستین مراجعه بعد از عمل، باید اولین روز پس از جراحی باشد و در مورد ملاقات های بعدی باید با پزشک خود مشورت نمایید. فراموش نکنید که همیشه در مراجعات بعدي داروهايتان را همراه خود بیاوريد.

حفاظت از چشم

همانطور که پزشک شما توصیه میکند در هفته اول پس از عمل از پوشش محافظ چشم (شیلد سورا خدار)به ویژه در هنگام خواب استفاده نمایید. برای اجتناب از صدمه به چشم و نور شدید میتوانید از عینک های

آفتابی در طول روز به خصوص بیرون از منزل استفاده کنید.

فعالیت های روزانه

می توانید فعالیت های معمول روزانه شامل پیاده روی و تماشای تلویزیون را چند روز بعد از عمل از سر بگیرید. البته باید از فعالیت های بدنی شدید مثل بلند کردن اجسام سنگین، شنا، باغبانی، ایروبیک،

ورزش های ضربه ای و غیره برای 1 تا 2 ماه اجتناب شود. در عمل جراحی آب سیاه، در طی یک تا دو هفته پس از عمل، نماز را نشسته به جای آورید و سر خود را برای سجده به پایین خم نکنید.

شستشوی صورت

در 3 تا 5 روز اول بعد از عمل از پاشیدن آب به صورت و چشمها خودداری کنید. میتوانید از یک حوله تمیز و مرطوب برای پاک کردن صورت استفاده نمایید.

حمام گرفتن

شستشوی بدن (از گردن به پایین) بعد از روز اول مانعی ندارد، امّا از دوش گرفتن یا حمام در وان تا 72 ساعت پس از عمل خودداری شود. البته توصیه می شود قبل از استحمام با پزشک خود مشورت نمایید. میتوان

برای شستشوی موها، سر را به عقب خم کرد تا قطرات آب به داخل چشم نریزند.

استفاده از لوازم آرایشی

باید از آرایش چشم ها به مدت 4 تا 6 هفته خودداری شود. شاید بهتر باشد تا زمانی که از قطره های پس از عمل استفاده میکنید از آرایش چشم ها اجتناب گردد.

رژیم غذایی

محدودیتی در رژیم غذایی وجود ندارد و میتوانید رژیم غذایی معمول خود را ادامه دهید. البته باید رژیم غذایی که به دلیل بیماری های زمینه ای (مثل دیابت و فشارخون) داشته اید را رعایت کنید. برای جلوگیری از

یبوست، رژیم غذایی حاوی مقادیر کافی فیبر و مایعات مصرف نمایید.

رانندگی

هرگز بدون مجوز چشم پزشک و به ویژه در شب رانندگی نکنید. در مورد نیاز به استفاده از عینک (آفتابی و یا طبی) برای رانندگی حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

فعالیتهای شغلی

بسته به نوع شغلی که دارید می توانید 1 تا 4 هفته پس از عمل، فعالیت شغلی خود را از سر بگیرید، ولی قبل از آن حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

علائم طبیعی

این علائم پس از جراحی آب سیاه طبیعی بوده و نگرا ن کننده نمی باشند: قرمزی خفیف، آبریزش خفیف، تاری دید، احساس جسم خارجی و افتادگی مختصر پلک بالا؛ این علائم باید به تدریج و ظرف 4 تا 6 هفته پس از عمل از بین بروند.

علائم هشداردهنده

در موارد درد فزاینده، ترشح، ورم پلک و ملتحمه، کاهش دید در چشم عمل شده و نیز در صورت داشتن تهوع و استفراغ باید فوراً به چشم پزشک مراجعه نمایید.

در صورت عدم دسترسی به پزشک معالج، می توانید به اورژانس شبانه روزی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نگاه مراجعه فرمایید.قطره های مورد استفاده

پس از عمل گلوکوم (آب سیاه) معمولا پس از عمل آب سیاه2  نوع قطره برای بیمار تجویز می شود:

* قطره کورتون یا استروئید مثل بتامتازون، دگزامتازون، فلورومتولون

یا پردنیزولون.

* قطره آنتی بیوتیک مثل کلرامفنیکل، سولفاستامید یا سیپروفلوکساسین.

* در برخی موارد ممکن است از قطره فلج کننده تطابق و بازکننده مردمک مثل آتروپین، هماتروپین

یا تروپیکامید نیز استفاده شود.

به طور معمول، قطره ها و داروهایی که قبل از عمل آب سیاه مصرف می نمودید، قطع می شوند ولی باید در این مورد از پزشک معالج خود جویا شوید. در ضمن مصرف قطره های فوق فقط مربوط به چشم عمل شده

می باشد و باید از ریختن آن در چشم مقابل خودداری نمود.

همچنیناگر در چشم مقابل )چشم عمل نشده( از قطره های ضد گلوکوم استفاده می کنید هرگز مصرف آن را در چشم عمل نشده قطع نکنید. به طور معمول، در طول شب (12 شب تا 6 صبح) نیازی به ریختن قطره ها نیست.

سایر داروها

ممکن است پزشک شما قرص استازولامید (دیاموکس) را جهت کنترل فشار چشم پس از عمل تجویز نماید. در مورد مقدار و مدت زمان مصرف حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

سایر داروهای قبل از عمل (مانند داروهای کنترل دیابت و فشار خون)را می توانید پس از جراحی آب سیاه نیز مصرف نمایید. در مورد مصرف آسپرین و داروهای ضد انعقادی با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت احساس درد خفیف می توانید از قرص استامینوفن هر 4 تا 6 ساعت یک عدد استفاده نمایید، اما در مورد درد شدید و فزاینده که توام با کاهش دید باشد حتما باید با پزشک خود مشورت نمایید.

رعایت موارد زیر در مورد داروهای پس از عمل، از اهمیت ویژه ای

برخوردار است؛

* دقیقا طبق دستور پزشک، دارو را مصرف کنید.

* دفعاتی که باید پماد یا قطره استفاده شود را فراموش نکنید.

* اگر از پماد و قطره در یک چشم استفاده میکنید، همیشه ابتدا

قطره را در چشم بریزید و پس از 5 دقیقه از پماد استفاده کنید.

* در فصل تابستان میتوانید پماد و قطر ه ها را در فواصل مصرف در

یخچال نگه دارید.

* اجازه ندهید دیگران از قطره یا پمادهای شما استفاده نمایند.

مراقب باشید سر قطره چکان و پماد، به چشم و مژه ها برخورد نکند زیرا باعث آلوده شدن دارو می شود.

* قطره و پماد را پس از دوتا 4 هفته از اولین مصرف دور بیندازید.

* قطره و پماد را دور از دسترس کودکان نگه دارید.

* در هر بار مراجعه، داروهای چشمی خود را همراه داشته باشید.


  فایل ضمیمه

٢٣٥٥٥

رویدادهای آتی