بلفاریت

   سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷

بلفاريت چيست ؟

بلفاريت بیماری شايعي است كه باعث التهاب لبه پلك­ها مي­شود. كنترل و درمان اين بیماری به علت عود آن، معمولا دشوار است.

علت بیماری:

التهاب لبه پلك به دو صورت اتفاق مي­افتد:

بصورت شوره در لبه پلک (که عمدتا با عفونت های باکتریایی همراه است)
درگیری به صورت تجمع چربی در لبه پلک یا افزایش ضخامت پلک و قرمزی آن.


علائم

علائم و نشانه­هاي هر دو نوع بلفاريت عبارتند از: احساس سوزش و جسم خارجي، اشك ریزش، خارش، حساسيت به نور، پلك­هاي متورم و قرمز، ديد تار و مبهم، قرمزي چشم، کف­آلود بودن اشک در لبه پلک­ها، خشكي چشم و به هم چسبیدن مژه­ها که ناشي از ترشحات اضافی است.

در صورت بروز این علائم باید به چشم پزشک مراجعه شود.

* در بعضی بیماران بلفاریت تظاهر چشمی بیماری پوستی به نام آکنه روزاسه است. که در این بیماران قرمزی پروانه ایی شکلی در ناحیه بینی و گونه ها در صورت تماس با نور آفتاب ظاهر می شود و از جوشهای مکرر در این ناحیه نیز رنج می برند.

عوارض بلفاريت

گل مژه: يك برآمدگي قرمز دردناك بر روي پلك است كه به علت عفونت حاد غدد چربي پلك و ریشه مژه­ها ايجاد مي­شود.

شالازيون: معمولا يك توده­ي غیرعفونی بدون درد و سفت است كه به دنبال التهاب غدد چربي ايجاد مي­شود. اگر عفونت وجود داشته باشد، شالازيون دردناك و قرمز خواهد بود.

اختلالات اشك: کاهش ترشحات و یا ترشحات غیر طبیعی قسمت چربی اشک مي­تواند منجر به اشك ریزش يا خشكي چشم شود. از آن جايي كه وجود اشك کافی و طبیعی براي سلامت سطح چشم و قرنيه ضروري است، اختلالات اشك احتمال عفونت­هاي قرنيه را بالا مي برد. که این عوارض نیازمند درمان توسط چشم پزشک می باشد.

درمان

اساس درمان هر دو نوع بلفاريت رعایت بهداشت پلك­ها و تمیز نگه­داشتن لبه پلک­هاست. كمپرس گرم و پس از آن ماساژ و شستشوي پلك ها با آب و شامپوي بچه به جدا شدن ترشحات چسبیده به پلك و تخلیه چربی های جمع شده در غدد پلکی كمك مي­كند. از آن جايي كه بلفاريت به ندرت به طور کامل برطرف مي­شود افراد مبتلا لازم است همواره بهداشت چشم را رعايت كنند و به طور منظم آن را تميز نگه دارند. اگر بلفاريت بسيار شديد باشد، چشم پزشك ممكن است قطره هاي آنتي بيوتيك يا استروئيدی(کورتون) نيز تجويز كند.

هنگامي كه شوره­ي سر وجود دارد، برای شستشوی موهای سر، شامپوي ضد شوره توصيه مي­شود. اما ذکر این نکته ضروری است که از این شامپو به هیچ وجه نباید برای شستشوی پلک­ها استفاده شود. بيماران مبتلا به آكنه روزاسه كه بلفاريت نيز دارند بايد همزمان تحت درمان چشم و پوست قرار گیرند.


  فایل ضمیمه

٢٣٥٥٥

رویدادهای آتی